Projekt: "Indywidualizacja nauczania w Zakliczynie - Każde dziecko ma szanse"

W okresie od 1 września 2012r. do 20 grudnia 2013r. w klasach I-III Szkoły Podstawowej zrealizowano projekt systemowy pn. „Indywidualizacja nauczania w Zakliczynie - Każde dziecko ma szanse” w ramach Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Szkoła zrealizowała zajęcia dodatkowe wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego na podstawie opracowanych przez zespół nauczycieli programów oraz przeprowadzonej wcześniej diagnozy potrzeb.
W ramach projektu przeprowadzono:
• 180 godz. zajęć dla 48 dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu ( 6 grup)
• 180 godz. zajęć dla 48 dzieci z trudnościami w matematyce (6 grup)
• 240 godz. zajęć logopedycznych dla 32 dzieci (8 grup)
• 120 godz. zajęć gimnastyki korekcyjnej (4 grupy) oraz 28 godz. zajęć na basenie dla 32 dzieci
• 80 godzin zajęć rozwijających zainteresowania matematyczno-przyrodnicze dla 16 uczniów (2 grupy)
W sumie zrealizowano sześć rodzajów zajęć, które miały na celu wyeliminowanie trudności w przyswajaniu umiejętności czytania i pisania, umiejętności matematycznych, wad postawy, oraz wsparcie i rozwój pasji i zainteresowań. Ponadto zorganizowano wyjazdy na Krytą Pływalnię do Brzeska w celu skorygowania wad postawy oraz nabycia podstawowych umiejętności pływackich.
Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I – III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju, oraz uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia. Udział uczestników w projekcie został potwierdzony przez rodzica lub opiekuna prawnego poprzez podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie systemowym i oświadczenia uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
W ramach projektu szkoła została odpowiednio doposażona w pomoce dydaktyczne i specjalistyczny sprzęt potrzebny do prowadzenia zaplanowanych zajęć.
Projekt zrealizowano w ramach Działania 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczony w systemie oświaty, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.











