Projekt: Monitorowanie środowiska przyrodniczego na terenie Gminy Zakliczyn

banner projektu

Młodzież klas gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie uczestniczy w realizowanym przez STOWARZYSZENIE "EKOPSYCHOLOGIA" projekcie „Karpackie Inicjatywy Lokalne 2” dzięki dofinansowaniu NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ.

Projekt obejmuje realizację inicjatywy lokalnej pt: „MONITOROWANIE ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO NA TERENIE GMINY ZAKLICZYN”.

Celem inicjatywy jest ochrona roślin, zwierząt, krajobrazu naszej gminy. Działania mają  na celu monitoring stanu wód w rzece Paleśnianka (która jest objęta ochroną w ramach sieci obszarów Natura 2000 - PLH 120085), poprzez zbadanie zanieczyszczeń powietrza i gleb na terenie sąsiadującym ze szkołą, jak również opracowanie wyników badań i wyciągnięcie wniosków dotyczących wpływu zanieczyszczeń na stan środowiska naszej gminy.

zielone otoczenie szkoły otoczenie szkoły - droga wojewódzka rzeka palesnianka rzeka palesnianka w pobliżu mostu na drodze wojewódzkiej

W pierwszym kwartale dzięki dofinansowaniu NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ w wysokości 7740 złotych, zakupiono niezbędny do realizacji inicjatywy sprzęt:

1.  uniwersalny zestaw do badania jakości gleb, wody, powietrza,

2.  mikroskop

3.   kieszonkowy mikroskopu cyfrowego

4.   lupy

5.   klucz do oznaczania roślin

6.   kwasomierza glebowego

7.   komplet papierków wskaźnikowych

zakupiony sprzet - mikroskop widok ogólny na zakupiony sprzet

W kolejnych tygodniach realizacji projektu uczniowie grupami wyruszyli w teren sukcesywnie pobierając próbki.

udajemy się nad paleśniankę pobieranie materialu z rzeki pobieranie materialu pobieranie materialu - nalewamy próbkę wody pobieranie z rzeki pobieranie gleby pobieranie gleby w pobliżu drzewa pobieranie próbki

Zebrany materiał został poddany badaniom. Wyniki zostały starannie zapisane.
uczniowie w klasie prowadzą badania uczniowie w trakcie badań badania próbek zapisywanie danych z badań porównywanie próbek z wzornikiem porównywanie próbek wody dokumenty rozłożone na ławce szkolnej próbki pobranej ziemi kwasomierz glebowy skala porostowa badanie próbki gleby badanie - skala kolorymetryczna

Przed nami kolejny etap jaki jest analiza zebranych danych i opracowanie wyników badań.

Plik do pobrania z wynikami badań i wnioskami z realizacji inicjatywy Wyniki badań i wnioski z realizacji inicjatywy. <kliknij tutaj>.
banner projektu