Łańcuch sukcesów Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie we współzawodnictwie sportowym


dyplom za 8 miejsce w igrzyskach młodzieży szkolnejdyplom za zajęcie 9 miejsca w igrzyskach dzieci
wreczenie tymbark

XXIII edycja Pucharu Tymbarku organizowanego przez Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) Polskiego Związku Piłki Nożnej i Firmę Tymbark.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie od lat zajmują wysokie miejsca we współzawodnictwie sportowym i różnych innych formach rywalizacji sportowej na szczeblu powiatu tarnowskiego i województwa małopolskiego. Nie inaczej było także w roku szkolnym 2022/2023, którego podsumowania odbyły się w ostatnim czasie.

Już pierwszego września bieżącego roku Szkoła otrzymała pierwsze wyróżnienie za ubiegły rok szkolny. Okazało się bowiem, że Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie zgłosiła do XXIII edycji Pucharu Tymbarku organizowanego przez Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) Polskiego Związku Piłki Nożnej i Firmę Tymbark największą liczbę drużyn w całej Małopolsce, bo aż dziewięć. Z tej okazji prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun i członek Zarządu Podokręgu Piłki Nożnej w Tarnowie Adrian Niemiec podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego przekazali na ręce pana Dyrektora Józefa Gwiżdża pamiątkową tablicę za to osiągnięcie oraz profesjonalny sprzęt piłkarski w postaci piłek, worków na piłki i znaczników treningowych, który będzie służył uczniom naszej Szkoły.


I Powiatowa Gala Sportu – podsumowanie współzawodnictwa sportowego w roku szkolnym 2022/2023 w powiecie tarnowskim.


006W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyła się I Powiatowa Gala Sportu. Podczas niej podsumowano szkolne współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2022/2023 w powiecie tarnowskim. Wręczono puchary, nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Pomysłodawcą zorganizowania I Powiatowej Gali Sportu był Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, który podczas uroczystości przekonywał, że właśnie od sportu wszystko się zaczyna: „lepsze myślenie, organizm też lepiej funkcjonuje, a to się przekłada później na wszystkie dziedziny życia - na naukę, pracę, ale również na takie zwykłe stosunki międzyludzkie”.
Na wydarzenie przybyło wielu znamienitych gości. Była wśród nich poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, która mocno wspiera rozwój sportu w naszym regionie. Pogratulowała ona organizatorom Gali pomysłu i zwróciła uwagę na to, że „to właśnie w szkołach, w uczniowskich klubach sportowych rozwijane są sportowe pasje i tam też rodzą się talenty sportowe”.
W I Powiatowej Gali Sportu uczestniczyli również: Bogdan Płachno z zarządu powiatu, wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Zbigniew Karciński i Irena Kusion, sekretarz powiatu Wacław Prażuch, radni powiatowi: Grażyna Karaś, Józef Gwiżdż, dyrektor PCPR w Tarnowie Anna Górska, burmistrzowie i wójtowie z powiatu tarnowskiego oraz Prezes i Wiceprezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie Waldemar Gramek i Marek Małek. Obecni byli również goście z Pfaffenhofen, miasta partnerskiego powiatu tarnowskiego. Galę uświetnił koncert młodej wokalistki Elizy Gąsiorowskiej.
Otwierając Galę Sportu, starosta tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że ziemia tarnowska słynie z wybitnych sportowców. Wymienił m.in. żużlowca Mateusza Cierniaka, pływaka Ksawerego Masiuka i szpadzistkę Renatę Knapik. Zwrócił on uwagę na to, że sport jest bardzo ważny dla samorządu powiatu tarnowskiego. „Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, ale jednocześnie dbamy o infrastrukturę sportową. Przy wszystkich powiatowych szkołach mamy hale sportowe, a wkrótce przy każdej będzie również nowoczesne boisko. Na tej bazie może się sportowo rozwijać nasza młodzież” – stwierdził.
Podczas Gali wręczono puchary, nagrody, dyplomy i wyróżnienia za współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2022/2023 w kategorii Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej /szkoły podstawowe/ i Licealiady Młodzieży /szkoły ponadpodstawowe/ „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego” Dzieci i Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego na terenie powiatu tarnowskiego.
Rywalizację w ubiegłym roku szkolnym zdominowała Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie, która zwyciężyła w obydwu kategoriach rywalizacji szkół podstawowych.
Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Tarnowie Edward Cudek pogratulował uczniom i nauczycielom sukcesu i podkreślił, że to bardzo rzadki przypadek, iż ta sama szkoła wygrywa rywalizację w obu kategoriach: „Wspaniały sukces osiągnęła Szkoła Podstawowa w Zakliczynie, która na ostatniej prostej wywalczyła przewagę punktową i wygrała współzawodnictwo powiatowe na poziomie Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Gratulujemy podwójnego sukcesu. Taka sytuacja, że szkoła wygrywa na dwóch poziomach edukacyjnych nie zdarza się zbyt często.”


Igrzyska Dzieci


W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie brali udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez PSZS w Tarnowie. W szkołach podstawowych w ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV – VI) uczniowie startowali w 14 konkurencjach w kategorii dziewcząt i chłopców. Były to: sztafetowe biegi przełajowe, kolarstwo górskie, halowa piłka nożna, tenis stołowy indywidualny i drużynowy, szachy, piłka siatkowa, koszykówka, koszykówka 3x3, piłka ręczna, biegi drużynowe, piłka nożna, trójbój lekkoatletyczny i czwórbój lekkoatletyczny.

Klasyfikacja końcowa szkół w ramach Igrzysk Dzieci:
1. Zakliczyn – 218 pkt
2. Tuchów – 210 pkt
3. Pleśna – 170 pkt
3. Nowa Jastrząbka – 170 pkt
5. Gromnik – 166 pkt
6. Ciężkowice – 116 pkt
7. Zalasowa – 108 pkt
8. Wojnicz – 106 pkt
9. Bogoniowice – 96 pkt
10. Koszyce Wielkie – 84 pkt


Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

W szkołach podstawowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy VII – VIII) uczniowie startowali również w 14 konkurencjach w kategorii dziewcząt i chłopców. Były to: sztafetowe biegi przełajowe, kolarstwo górskie, halowa piłka nożna, tenis stołowy indywidualny i drużynowy, szachy, piłka siatkowa, koszykówka, koszykówka 3x3, piłka ręczna, biegi drużynowe, piłka nożna, indywidualna i drużynowa liga lekkoatletyczna.

Klasyfikacja końcowa szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej:
1. Zakliczyn – 190 pkt
2. Tuchów – 165 pkt
3. Gromnik – 160 pkt
4. Rzuchowa – 129 pkt
5. Ciężkowice – 120 pkt
6. Pleśna – 108 pkt
7. Lisia Góra – 92 pkt
8. Radłów – 66 pkt
9. Wierzchosławice – 60 pkt
10. Zborowice – 56 pkt
10.Czermna – 56 pkt

Wyniki współzawodnictwa w jubileuszowym roku 70 - lecia Szkolnego Związku Sportowego to wielki sukces naszych uczniów.

Te osiągnięcia spowodowały, że na I Powiatowej Gali Sportu wyróżniono też osoby zasłużone dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Zakliczyn. Na wniosek Gminnego Organizatora Sportu Gminy Zakliczyn za wspieranie sportu dzieci i młodzieży w Gminie Zakliczyn i powiecie tarnowskim medalami 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego nadanymi przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy w Krakowie nagrodzeni zostali Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn - Pan Dawid Chrobak i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie - Pan Józef Gwiżdż, a na wniosek Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Tarnowie Gminny Organizator Sportu Gminy Zakliczyn – Pan Ryszard Okoński. Medale wręczali Prezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie - Pan Waldemar Gramek i Wiceprezes MSZS - Pan Marek Małek oraz Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Tarnowie - Pan Edward Cudek. W gali uczestniczyli też przedstawiciele młodych wyróżniających się sportowców naszej Szkoły - Maria Kasprzykowska i Piotr Wojtas, którzy odebrali nagrody specjalne Pani Poseł Anny Pieczarki.
Dziękujemy głównemu pomysłodawcy i realizatorowi I Powiatowej Gali Sportu Przewodniczącemu Rady Powiatu Tarnowskiego Panu Pawłowi Smoleniowi oraz Panu Staroście Romanowi Łucarzowi i całemu Zarządowi Powiatu - Panom: Jackowi Hudymie, Tomaszowi Stelmachowi, Bogdanowi Płachno i Mariuszowi Tyrce za to, że w tak profesjonalny sposób docenili osiągnięcia naszych uczniów. Podkreślali to Prezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie - Pan Waldemar Gramek i Wiceprezes MSZS - Pan Marek Małek, którzy nieśmiało wspominali o chęci organizacji w Kąśnej Dolnej w przyszłym roku Uroczystego Podsumowania „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” SZS za rok szkolny 2023/2024.


Gala 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego połączona z Uroczystym Podsumowaniem „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” SZS za rok szkolny 2022/2023.


W dniu 27.10.2023r. Małopolski Szkolny Związek Sportowy zorganizował w Hali Sportowej przy I LO im. Jana Matejki w Wieliczce Galę 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego połączoną z Uroczystym Podsumowaniem „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” Szkolnego Związku Sportowego za rok szkolny 2022/2023. Tę niecodzienną uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: Pan Mateusz Małodziński – II Wicewojewoda Małopolski, Pani Sylwia Czeremuga – Dyrektor Sportu i Igrzysk Olimpijskich, Pan Dawid Puszko – Zastępca Dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, starostowie powiatów: wielickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i wadowickiego, kilku wójtów gmin, Pan Feliks Piwowar - Wiceprezes Krajowego SZS, Pan Włodzimierz Nowak – Honorowy Prezes MSZS oraz uczniowie i nauczyciele – zwycięzcy we Współzawodnictwie Sportowym na szczeblu Małopolski. Uroczysty Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez Prezydenta RP i Ministra Sportu oraz Marszałka Województwa Małopolskiego dla osób szczególnie zasłużonych w działalność społeczną na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu w województwie małopolskim.
W swoim wystąpieniu urzędujący Prezes MSZS - Pan Waldemar Gramek przybliżył zebranym krótki rys historyczny SZS. Przedstawił sylwetki byłych Prezesów MSZS, wspomniał także osoby nieżyjących już działaczy sportowych, których uczczono minutą ciszy, a także palącym się na tle dekoracji zniczem. Pan Prezes podkreślając zaangażowanie wielu osób w działania na rzecz rozwoju sportowego dzieci i młodzieży, a tym samym wzbogacania dorobku SZS, wręczył pamiątkowe Jubileuszowe Medale 70-lecia SZS, dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz podziękowania wystosowane w imieniu Zarządu MSZS. Wręczone zostały również pamiątkowe patery Marszałka Województwa Małopolskiego dla wyróżnionych szkół Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady Młodzieży oraz zwycięskich powiatów.
Wielki sukces odniosła w ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Nasi uczniowie niezwykle udanie startowali na arenach zarówno powiatu, jak i województwa. Zaowocowało to świetnymi miejscami we współzawodnictwie ponad 1400 szkół województwa małopolskiego. Na poziomie Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkoła zajęła VII miejsce, natomiast w Igrzyskach Dzieci uplasowała się na miejscu IX w województwie małopolskim. Podczas uroczystej gali z okazji 70 - lecia SZS, która odbyła się w Wieliczce Pan Ryszard Okoński wraz z wyróżniającymi się pod względem sportowym uczniami - Zuzanną Hebdą i Karolem Zwolińskim odebrali wyróżnienia za to wyjątkowe osiągnięcie. Warto podkreślić, że tylko cztery szkoły z całej Małopolski miały swoich przedstawicieli w dziesiątkach wyróżnionych w obydwu kategoriach – dwie szkoły sportowe z Krakowa i jedna specjalizująca się w sportach zimowych z powiatu nowotarskiego.

wreczenie tymbarkwreczenie tymbark gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu gala sportu podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie podsumowanie w krakowie
następny artykuł »