200-lecie SP Zakliczyn

Strona główna arrow Aktualności arrow Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
fonoholizm

Od 2004r. corocznie w miesiącu lutym, z inicjatywy Komisji Europejskiej, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W tym roku, w ramach przedsięwzięcia DBI, w naszej szkole przeprowadzono kampanię edukacyjną pt.: Uwaga! Fonoholizm!

Akcja informacyjna dotycząca fonoholizmu objęła zarówno uczniów jak i ich rodziców. Uczniowie, w ramach godzin wychowawczych, a rodzice podczas zebrania wywiadowczego, zostali zapoznani z tematem fonoholizmu, poznali zagrożenia z nadmiernego używania smartfonów, symptomy uzależnień oraz zasady odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.

Uczniowie klas VII i VIII objęci zostali badaniem ankietowym „Fonoholizm w naszej szkole” ukazującym problem nadmiernego wykorzystywania urządzeń mobilnych. Wyniki ankiety zostały następnie zaprezentowane uczniom i ich rodzicom. 

W ramach kampanii przeprowadzono szkolny konkurs dla uczniów klas dla klas IV-VI na wykonanie pracy plastycznej pt.: „Fonoholizm. Telefon też może uzależnić”. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Dostarczono 76 prac. W związku z tym nagrody zostały przyznane w trzech odrębnych kategoriach: dla klas IV, V i VI.

fonoholizm fonoholizmLaureatami Konkursu zostali:

kl. IV kl. V kl. VI
I MIEJSCE: Mikołaj Ramian 4d Norbert Pach 5a Martyna Martyka 6b
II MIEJSCE: Piotr Brzegowy 4b Jakub Malisz 5a Dawid Gromadzki 6b
III MIEJSCE: Emilia Zięcina 4c Sandra Franczyk 5a Aleksandra Sowa 6b


Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

fonoholizm

W ramach obchodów DBI w naszej szkole już po raz drugi zorganizowany został Gminny Konkurs wiedzy o bezpiecznym Internecie dla klas VII. W tym roku do zmagań konkursowych, oprócz uczniów naszej szkoły, przystąpili uczniowie z następujących szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy,  Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, Szkoły Podstawowej w Faściszowej oraz Szkoły Podstawowej w Stróżach. Uczniowie przeszli eliminacje w swoich szkołach, w  wyniku których, do właściwego etapu z każdej ze szkół wyłoniono trójkę najlepszych uczniów. Etapy szkolne miały zdalny charakter – uczniowie rozwiązywali test przygotowany przez organizatorów konkursu w jednym czasie, po zalogowaniu się na stronie quizizz.com/join. W etapach szkolnych wzięło udział łącznie 81 uczniów, zaś w drugim etapie, w dniu 13 lutego 2019 r. gościliśmy 16 uczniów z ich opiekunami.

Po zmaganiach konkursowych wyłoniono trójkę zwycięzców, wśród których znalazł się uczeń naszej szkoły:

I MIEJSCE: Bacia Kacper, Szkoła Podstawowa w Faściszowej,

II MIEJSCE: Wróbel Michał, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, 

III MIEJSCE: Kwiek Rafał, Szkoła Podstawowa w Zakliczynie.

Wyróżnienie otrzymała również uczennica naszej szkoły Dominika Antosz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział a zwycięzcy dyplomy i wspaniałe nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. 

Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy a Radzie Rodziców dziękujemy za wsparcie konkursu.

Organizatorzy: Iwona Brożek, Piotr Poręba

konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs konkurs
 


następny artykuł »
Copyright 2007-2018 - Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Realizacja Grzegorz Witek