200-lecie SP Zakliczyn

Strona główna arrow Aktualności arrow Dobre nawyki, lepsze zdrowie - promocja zdrowia w ZSPIG

Dobre nawyki, lepsze zdrowie - promocja zdrowia w ZSPIG
certyfikat malopolskiej szkoly promujacej zdrowie

Mówiąc o promocji zdrowia mamy na myśli wszelkie działania mające na celu wdrażanie do zdrowego stylu życia, kształtowanie czynników środowiskowych i osobniczych prowadzących do poprawy stanu zdrowia oraz wyrabianie nawyków i postaw dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną. Pojęcie „promocja zdrowia” po raz pierwszy użył Henry Siegerist w roku 1945 umieszczając go jako jeden z głównych czterech filarów medycyny, obok zapobiegania chorobom, leczenia chorób i rehabilitacji. Utożsamiał wówczas promocję zdrowia z szeregiem działań prowadzących do zapewnienia odpowiednich warunków życia, pracy, kształcenia, kultury fizycznej oraz wypoczynku i rekreacji. Mając powyższe na uwadze uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie od kilku lat prężnie działają w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.

Podejmowane zadania i przedsięwzięcia realizowane są przez całą społeczność szkolną, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników Szkoły. Duży wkład pracy, kreatywność i zaangażowanie przyczyniło się do uzyskania przez naszą szkołę certyfikatu przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W bieżącym roku szkolnym w ZSPiG w Zakliczynie podejmowane były również liczne działania na rzecz poprawy stanu zdrowia uczniów, przestrzegania zasad prawidłowego odżywiania, kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Podsumowując pierwsze półrocze roku szkolnego 2016/2017 chcielibyśmy zaproponować innym szkołom kilka pomysłów na ciekawe i wartościowe działania i przedsięwzięcia z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.

Jedną z naszych propozycji są obchody „Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole”. W ramach tego działania zostały zorganizowane następujące przedsięwzięcia: warsztaty wypieku „blachorzy” połączone z wycieczką krajoznawczo-turystyczną do Zalipia, warsztaty szkolne „Pieczemy chleb na zakwasie”, wystawa szkolna – „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2016”, stoisko degustacyjne dla rodziców, nauczycieli i pracowników Szkoły przygotowane podczas wywiadówki szkolnej.

pieczemy_blachorze poznajemy_rodzaje_zboz_i_histori_wypieku_chleba zajecia_warsztatowe stoisko_degustacyjne_na_wywiadowce_szkolnej.


Kolejnym działaniem promującym aktywność fizyczną, były obchody „Europejskiego Tygodnia Ruchu”. W tym czasie zorganizowane zostały zajęcia aerobiku, zajęcia ruchowe z trenerem piłki nożnej, aktywne długie przerwy, aktywne godziny wychowawcze, wyjazd na krytą pływalnię do Brzeska oraz wystawa szkolna na temat ruchu. Ponadto w naszej Szkole od kilku lat prężnie działa Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Compass”, które jest promotorem i organizatorem cyklicznych imprez sportowo-turystycznych i atrakcyjnych, aktywnych form spędzania przez uczniów wolnego czasu.

zawody_biegowe.. zajecia_z_kijkami_nordic_walking. wycieczka_rowerowa. rajdy_piesze europejski_tydzien_ruchu. aktywna_godzina_wychowawcza


Naszą propozycją promowania zasad zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety było zorganizowanie m.in. zajęć warsztatowych z dietetykiem, mini-warsztatów zdrowego gotowania dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, czy też kiermaszów zdrowej żywności w czasie dyskotek szkolnych.

warsztaty_-_przygotowanie_sokow
warsztaty_z_dietetykiem_1  warsztaty_zdrowego_odzywiania. 


We wszelkie działania dotyczące profilaktyki zdrowia, podejmowane przez naszą społeczność szkolną, angażowana jest pani pielęgniarka i pani pedagog. Z ich udziałem organizowane są zajęcia warsztatowe, debaty, pogadanki i prelekcje.

warsztaty_z_pielegniarka_szkolna 

W listopadzie z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia członkowie Szkolnego Koła Promocji Zdrowia przeprowadzili wśród społeczności szkolnej wywiad na temat „Palić, czy nie palić – oto jest pytanie”. Zorganizowano również wystawę prac plastycznych pod hasłem „Palenie jest słabe”.

wystawa_szkolna wystawa__szkolna1


Ostatnią naszą propozycją, ważną dla hartowania organizmu i podejmowania wysiłku fizycznego w okresie zimowym, było zorganizowanie „Światowego Dnia Śniegu”. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu. Odbyły się marszobiegi w terenie ośnieżonym oraz zorganizowane zostały gry i zabawy na śniegu, wyścigi rzędów, sztafety z wykorzystaniem sanek i sprzętu sportowego.

konkurencje_sportowe_na_sniegu rozgrzewka_na_snieg swiatowy_dziemn_sniegu.. swiatowy_dzie_sniegu1Warto dodać, iż uczniowie naszej Szkoły na bieżąco uczestniczyli w organizowanych konkursach z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia tj. „Racjonalnie się odżywiasz, zdrowie wygrywasz”, „Zdrowe odżywianie, podejmuję wyzwanie”, konkursy „Akademii Zielonego Zajączka”, „Palenie jest słabe”.

debata_miedzyklasowa.

Na koniec zachęcamy wszystkich do podejmowania działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, gdyż każdy z nas wie, iż zdrowy umysł i ciało to największy skarb w życiu każdego człowieka. Zdrowy człowiek może więcej, bowiem jest w stanie lepiej uczyć się i pracować, szybciej podejmować decyzje i właściwie reagować na zaistniałe sytuacje życiowe.

 


« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2007-2017 - Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Realizacja Grzegorz Witek