Deszcz nagród dla uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie

Nagrodzeni

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie wzięli udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”. W tym roku była to już jego XX edycja. Głównym celem tego konkursu było zachęcanie młodych ludzi do poznawania ziemi ojczystej poprzez dostrzeganie i opisywanie w ciekawy sposób obiektów krajoznawczych, tradycji kulturowych czy wspomnień i wydarzeń historycznych. W tegorocznej edycji konkursu tylko na szczeblu wojewódzkim oceniono 496 prac przygotowanych przez 774 uczniów. Reprezentowali oni 300 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

Autorzy swoich prac w ciekawy sposób przedstawili zebrane przez siebie materiały, wkładając wiele wysiłku w ich graficzne wykończenie, co zostało ocenione przez komisje na wszystkich szczeblach.  Sąd konkursowy XX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” etapu centralnego obradował pod przewodnictwem Andrzeja Gordona, wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK. Podczas tegorocznego etapu centralnego oceniono 101 prac. Obrady sądu konkursowego odbywały się w dniach 16–21 kwietnia 2013r. w Centralnej Bibliotece Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie. Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie odnieśli sukcesy na wszystkich etapach tego konkursu.

Praca „Mam tak samo jak Ty swój region a w nim… Nasze kulinarne dziedzictwo”, napisana przez uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej w Zakliczynie Gabrielę Bodziony, Monikę Kwiek, Karolinę Mytnik pod kierunkiem pani Anny Okońskiej, zajęła I miejsce w etapie powiatowym i wojewódzkim oraz II miejsce w etapie ogólnopolskim. Praca „Wspomnienia Sybiraczki”, opracowana przez Dominikę Gaweł, uczennicę III klasy Gimnazjum, pod kierunkiem pani Marii Zawady zajęła I miejsce w etapie powiatowym i wojewódzkim.

W kategorii prac multimedialnych praca „Zakliczyn - moja mała ojczyzna”, wykonana przez uczennice klasy V Monikę Kwiek, Sarę Słowińską, Klaudię Wojtkiewicz, Natalię Osuch pod kierunkiem pani Agnieszki Aksamit Biel, zajęła I miejsce w etapie powiatowym oraz II w wojewódzkim.

Praca multimedialna „Krystyn Gondek jako chluba naszego regionu”, wykonana przez uczennice klasy VI Aleksandrę Prajer, Monikę Sierakowską i Klaudię Wojakiewicz pod kierunkiem pani Anny Okońskiej, zajęła II miejsce w etapie powiatowym oraz III w wojewódzkim.

Każdą edycję konkursu kończy Centralny Zlot Laureatów, który co roku odbywa się na terenie innego województwa. Tym razem 80 autorów najlepszych prac wraz ze swoimi opiekunami przybyło po raz pierwszy do Tarnowa. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 maja w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej, wręczono nagrody i dyplomy. Wśród laureatów etapu ogólnopolskiego znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej w Zakliczynie Gabriela Bodziony, Monika Kwiek i Karolina Mytnik, które w swojej pracy „Mam tak samo jak Ty swój region a w nim…Nasze kulinarne dziedzictwo” przedstawiły historię i tradycje uprawy fasoli „Pięknego Jasia”, jako ważnego elementu produkcji rolnej oraz elementu kuchni regionu zakliczyńskiego.

Gwiazdą uroczystości był zespół wokalno-instrumentalny „Ballada”, działający przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pod kierunkiem pana Adama Pyrka, który został entuzjastycznie przyjęty przez uczestników uroczystej gali. Zespołowi akompaniował pan Bogusław Wróbel oraz Krzysztof Pyrek – uczeń Liceum Muzycznego w Tarnowie.

Serdecznie gratuluję laureatom i finalistom wszystkich etapów konkursu. Gratuluję „Balladzie” wspaniałego występu. Dziękuję nauczycielom za efektywną pracę z uczniami. Józef Gwiżdż – Dyrektor Szkoły

« poprzedni artykuł   następny artykuł »