Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Małopolsce

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum wzięło udział w pilotażowym projekcie „Targi Edukacyjne – Festiwal Zawodów” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Projekt był trzyetapowy.

I etap to warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego, odbywające się w dniach 24 września i 06 listopada 2012r. II etap to indywidualne konsultacje. Wszystkie zajęcia prowadziła specjalistka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Pomogły nam one w wyborze zawodu, który każdy z nas podejmie w niedługim czasie. Rozwiązywaliśmy różne testy, które miały pokazać, jaki typ zawodu do nas pasuje i co nas interesuje. W zajęciach uczestniczyło 63 chętnych uczniów klas trzecich.

Ostatnim etapem projektu były targi edukacyjne, na które udaliśmy się do Krakowa w sobotę 23 marca 2013r. Uczniowie wielu gimnazjów mogli tam zapoznać się z praktycznymi aspektami zawodów zgrupowanych w 7 sektorach: turystyczno-gastronomicznym, informatycznym, budowlanym, społeczno-medycznym, rolno-przetwórczym, mechaniczno-mechatronicznym oraz usługowym. W kilkuosobowych grupach mogliśmy zasięgnąć informacji o każdym stopniu edukacji, przeprowadzić indywidualne i grupowe konsultacje. Przy każdym stoisku, mogliśmy zobaczyć, a nawet sprawdzić się w danym zawodzie. Na przykład, przy stoisku gastronomicznym mogliśmy podziwiać pokaz kelnerstwa synchronicznego, dekoracji cukierniczych oraz pokazy barmańskie, spróbować kolorowych drinków bezalkoholowych, rozmaitych przekąsek i ciast. Stoisko Zasadniczej Szkoły Zawodowej połączone z Technikum Poligraficzno-Księgarskim oferowało chętnym uczestnikom krótką sesję zdjęciową. Można było sprawdzić się w roli opiekunki do małych dzieci z możliwością przewinięcia sztucznego niemowlaka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko branży społeczno-medycznej, przy którym można było zasięgnąć bezpłatnych porad zdrowotnych, masażu dłoni, a także sprawdzić stan naszej cery i go skonsultować. Odbył się też pokaz tańca współczesnego, natomiast szkołę filozoficzną promowali kobieta i mężczyzna przebrani za antycznych myślicieli.

Ilość ofert była tak duża i tak atrakcyjna, iż z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Opuszczając plac targów, byliśmy zaopatrzeni w ogromną ilość ulotek, katalogów i przeróżnych gadżetów. Mile zaskoczyła nas otwartość przedstawicieli szkół, specyficzny nastrój i możliwość łatwego zdobycia informacji o planowanej przyszłości.

Sylwia Skurnóg. Agnieszka Myszor. Wioletta Nędza. Dagmara Więcek. Monika Łazarek. Patryk Guratowski.

« poprzedni artykuł   następny artykuł »