200-lecie SP Zakliczyn
Szkoła Podstawowa
Kliknij, aby otworzyć Menu

Gimnazjum - Gazetka szkolna "Gimbus"

Gazetka szkolna "Gimbus"

60-ty numer "Gimbusa"
 
gimbus
Gazetka „Gimbus” jest z Wami już trzynasty rok. Obecnie gazetkę redagują uczniowie z klas I-III Gimnazjum, głównie dziewczyny, ale chłopaki też. Teraz- w kwietniu - klasy III skupiają swoją uwagę na egzaminie gimnazjalnym, dlatego odpowiedzialność za „Gimbusa” spadła na klasy I i II. Kasia, Sylwia, Agnieszka i Monika z II A to wygadane dziewczyny zajmujące się wszelakimi sondami i ankietami. Rebeka, też z II A - pisze długie opowiadania, ostatnio zredagowała swój pierwszy wywiad. Ważny wkład w gazetkę mają także krótkie artykuły pisane m.in. przez Daniela z Ie. Żałujemy, że wnet odejdą od nas redaktorzy z klasy 3b: Ada, Marta, Mateusz, Angelika, Magda, Gabriela i Kaja,  bo ich artykuły i rysunki są zawsze bardzo ciekawe.  Sympatyczne jest to, że w pracy nad „Gimbusem” bierze udział cała szkoła – przez ulubiony dział, czyli „Pozdrowienia”. Jeśli chodzi o dorosłych - to opiekunką gazetki nieustannie jest pani Halina Gawęcka, a  oprawą graficzną zajmuje się pan Artur Krupski. Obecnie kończymy redagowanie 60. numeru, który ukaże się w maju. Mamy nadzieję, że „Gimbus” będzie towarzyszył wszystkim uczniom naszego Gimnazjum przez kolejne lata!


Trochę historii


Gazetka szkolna ”Gimbus” towarzyszy naszemu Gimnazjum od początku. Powstała w 1999 roku. Już we wrześniu utworzyła się redakcja, a na przełomie września i października ukazał się pierwszy numer. Pomysłodawcą i założycielem jest Halina Gawęcka. Zespół redakcyjny z 1999 roku to uczniowie klas pierwszych, bo innych w Gimnazjum jeszcze wtedy nie było. Redakcja  nieprzerwanie nadal  działa, a skład jej zmienia się wraz z pokoleniami gimnazjalistów z klas I- III. Cieszy to, że zawsze są chętni do kontynuowania redagowania gazetki.
Gazetka ”Gimbus” rozwija się- oprócz wydawania kolejnych numerów- do dzisiaj wyszło ich 49- zespoły redakcyjne podejmują  przez te lata różne twórcze działania. I tak, np. w 2003 roku „Gimbus” wraz z tygodnikiem ”Echo Tarnowa” organizuje Międzygimnazjalny Konkurs Dziennikarski, który trwa do dziś, a teraz organizuje go nasza szkoła z „Dziennikiem Polskim”. Ważnym wydarzeniem i zaszczytem dla naszej redakcji było przeprowadzenie wywiadu z profesorem Krzysztofem Pendereckim w Lusławicach.

Redakcja na co dzień towarzyszy gimnazjalistom w ich szkolnej rzeczywistości, ale też świętuje. Miłym spotkaniem uczciła 5- lecie swej działalności, a szczególnie zadbała o świętowanie 10-lecia, które trwało przez cały rok 2009.

TAK ŚWIĘTOWALIŚMY 10-LECIE „GIMBUSA”

- artykuł był publikowany w „Głosicielu”- pt.”Podsumowanie 10-lecia”Gimbusa”
10 lat minęło – 11 rozpoczęło

To my i nasi przyjaciele:

redakcja_gimbus2010.jpg

Podsumowanie 10- lecia „Gimbusa”

18 grudnia 2009 roku odbyło się spotkanie kończące obchody dziesięciolecia gazety Gimnazjum w Zakliczynie „Gimbus”. Jubileuszowy rok 2009 redakcja uczciła m. in. uroczystym zebraniem w czerwcu, publikacjami o niej w”Głosicielu’ i ‘Dzienniku Polskim” oraz spotkaniem grudniowym.

Była godzina szesnasta. Za oknem ciemno i siarczysty mróz taki, że obawialiśmy się, czy dotrą goście. Jednak nie zawiedli i przybyli, z czego bardzo się ucieszyliśmy. W sali nr 7 w Gimnazjum na parterze  ciepło i przytulnie, więc spotkanie czas zacząć. Zainaugurowali je muzycznie  uczniowie naszej szkoły z klasy IIc:  Dariusz Franczyk (keyboard) i Rafał Bil (puzon), którzy uświetnili swą grą całe obchody w ciągu roku. Po  tym miłym akcencie szanownych  gości przywitała opiekunka gazetki i Kinga– redaktorka ‘Gimbusa”. Na spotkanie przybyli: pan dyrektor Józef Gwiżdż, absolwenci- byłe redaktorki gazetki, rodzice, wychowawcy, przyjaciele i rodzeństwo redakcji oraz młodsi koledzy z redakcji "Prymusa" wraz ze swoim opiekunem panią Beatą Krzyżak.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja i referat przybliżający historię gazetki „Gimbus” od początku jej istnienia.
- W krótkim referacie i prezentacji multimedialnej przedstawiliśmy historię "Gimbusa". Do szczególnych osiągnięć należy zaliczyć wywiad przeprowadzony
z kompozytorem światowej sławy panem Krzysztofem Pendereckim. "Gimbus" zawsze wiernie towarzyszył wszelkim wydarzeniom z życia naszej szkoły. Przeprowadził też kilka akcji charytatywnych. Dużym powodzeniem cieszyły się "walentynkowe" wydania, w których zakochani gimnazjaliści przesyłali sobie życzenia. Krąży nawet anegdota, że "Gimbus" przyczynił się do jednego ślubu absolwentów naszej szkoły. Z sentymentem wspominano dawne dzieje...-mówi Iwona z IIc.

Sowa- mądra głowa i talenty

Gazeta Gimnazjum w Zakliczynie z okazji jej dziesięciolecia przyznała po raz pierwszy nagrodę Gimbusówkę w postaci statuetki sowy. Rzeźbę, która bardzo podobała się zebranym, wykonał  pan Stanisław Socha z Faściszowej, a laureatem tej nagrody został pan dyrektor Józef Gwiżdż. Po tej uroczystej chwili na gości czekała teraz olbrzymia dawka humoru zafundowana przez nasze redaktorki z IIf i i IIe.
Wszystkich rozbawił do łez skecz pt. "Zreformowana polonistka". Nasza koleżanka Tyśka doskonale wczuła się w rolę tytułowej bohaterki, a najświeższych informacji z Zakliczyna dostarczył nam "Gimbusekspres".
I znów za chwilę powrócono do refleksji i wspomnień oraz podsumowań. Otóż z wielką przyjemnością odczytano gratulacje i życzenia od osób, które nie mogły przybyć, bo na przykład są za granicą, ale łączyły się z nami w ten szczególny wieczór. Z życzeniami przybyli również redaktorzy „Prymusa” gazetki działającej przy Szkole Podstawowej w Zakliczynie. Na zakończenie oficjalnej części spotkania przy akompaniamencie naszych muzyków wspólnie odśpiewaliśmy „Ale to już było…”A jak było 18 grudnia? Możemy dziś powspominać, oglądając profesjonalnie wykonane podczas całej naszej imprezy piękne zdjęcia pani Łucji Mleczko.
Na zakończenie…
Po piosence nasza szefowa kuchni- Asia z IIf zaprosiła nas na gimbusoczek i gimbusciasteczka przygotowane przez nasze miłe mamy redaktorek- za co im jesteśmy wdzięczni.
-  Gimbusoczek i gimbusciasteczka to żartobliwe nazwy poczęstunku, przy którym wymienialiśmy doświadczenia z dawnymi redaktorami - mówi Kinga.
 -Niemałą popularnością cieszyła się także możliwość przeglądu archiwalnych numerów. Wielu z nas zaskoczył fakt, iż pierwsze wydania były pisane ręcznie… W końcu ronda nie było, hali nie było a „Gimbus” był!- stwierdza z uśmiechem.
- Świetnie się wspólnie bawiliśmy. Rozstaliśmy się we wspaniałej atmosferze. Do następnego spotkania!!!-dodaje Iwona.
Na zakończenie – w imieniu całej redakcji- jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym Gościom przybyłym na uroczystość oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów naszego jubileuszu przez cały rok 2009. Były głosy, że chętnie się spotkamy na 20- leciu”Gimbusa”. My też jesteśmy za…A więc do zobaczenia!
Tekst: Iwona Musiał- IIc, Kinga Reszowska- IIc, Halina Gawęcka

PS Więcej wspomnień o jubileuszu w 3. numerze gazetki ”Gimbus”.
 


Copyright 2007-2017 - Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Realizacja Grzegorz Witek